فراخوان جذب دستیار پژوهش (پزشک/داروساز/دندانپزشک عمومی مشمول طرح نیروی انسانی) در مراکز تحقیقاتی مصوب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

 | تاریخ ارسال: 1399/8/17 | 
به استحضار می‌رساند معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در راستای راهبردهای کلان و اقدامات ملی سند راهبردی کشور در امور نخبگان  از اواخر سال ۱۳۹۳ با مصوبه شورای معاونین وزارت بهداشت و هماهنگی معاونت توسعه مدیریت و منابع وزارت، برنامه جذب دستیار پژوهش(پزشک/ داروساز/ دندانپزشک عمومی مشمول طرح نیروی انسانی) در مراکز تحقیقاتی مصوب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را در دستور کار خود قرار داده است.
 این برنامه در دو بخش: ۱- جذب فارغ التحصیلان برتر (پزشک عمومی، داروساز عمومی و دندانپزشک عمومی) برای گذراندن طرح نیروی انسانی در مراکز تحقیقاتی و ۲- جذب فارغ التحصیلان برتر(فوق لیسانس و بالاتر کلیه رشته های دانشگاه های علوم پز شکی) برای گذراندن خدمت سربازی اجرا می شود. علاقمندان و دارندگان شرایط لازم می توانند به پورتال " برنامه جذب دستیاران پژوهشی "  به نشانی http://rap.hbi.ir مراجعه و اطلاعات بیشتر را مطالعه نمایند.
لازم به ذکر است جذب دستیار پژوهش (طرح نیروی انسانی) در تمام طول سال انجام شده و محدود به زمان خاصی نیست ولی جذب دستیار پژوهش سرباز با توجه به تاریخ اعزام که هر دو ماه یکبار است باید اطلاعات فرد حداقل ۵۰ روز قبل از تاریخ اعزام در سامانه مندرج در rap.hbi.ir وارد شده است.
در حال حاضر ستاد نیروهای مسلح با جذب دستیار پژوهش سرباز در مراکز تحقیقاتی استان تهران، استان گیلان، استان مازندران، استان قم، استان قزوین، استان سمنان، استان مرکزی، استان زنجان، استان البرز، استان اصفهان، شهر تبریز، شهر شیراز و شهر مشهد موافقت نکرده است و اطلاع‌رسانی در دانشگاه‌‌های شهرهای مذکور می‌بایست با هدف جذب متقاضیان در مراکز سایر دانشگاه‌ها انجام گیرد. هرگونه تغییر در پذیرش شهرها در خبرهای صفحه نخست سامانه برنامه درج و به روزرسانی خواهد شد.

معرفی برنامه " جذب دستیار پژوهش"

برنامه جذب دستیار پژوهش، برنامه ویژه پژوهشی برای پذیرش فارغ‌التحصیلان برتر علوم پزشکی در مراکز تحقیقاتی مصوب وزارت بهداشت جهت گذراندن طرح نیروی انسانی و یا دوره سربازی است. اهداف اصلی این برنامه عبارتند از:


* توسعه علم و فناوری در حوزه سلامت
* تأمین منابع انسانی مراکز تحقیقاتی علوم پزشکی
* تشویق فارغ‌التحصیلان برتر علوم پزشکی
* کاهش روند مهاجرت نخبگان حوزه سلامت
این برنامه به دو شکل زیر اجرا می‌شود:
الف- جذب دستیاران پژوهش مخصوص مشمولان خدمات موضوع قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان (طرح نیروی انسانی)
معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بر اساس توافق به عمل آمده با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان*سالیانه ۱۰۰ نفر از فارغ‌التحصیلان برجسته گروه پزشکی را با عنوان «دستیاران پژوهشی» در مراکز تحقیقاتی مصوب وزارت بهداشت جذب نماید تا خدمات مربوط به قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان خود را به عنوان محقق در این مراکز سپری کنند.
سهمیه سالانه برنامه «جذب دستیاران پژوهشی» حداکثر ۳۰ پزشک عمومی (خانم مجرد یا متأهل) و ۷۰ دندانپزشک عمومی (خانم/ آقا) یا داروساز عمومی (خانم/ آقا) است. شرایط جذب به شرح زیر است:
  1. معدل ۱۷ یا بالاتر
  2. حداقل یک مقاله منتشر شده و نمایه شده در ISI: Web of Science یا PubMed: MEDLINE به عنوان نویسنده ی اول یا مسؤول یا حداقل دو مقاله منتشرشده و نمایه شده در نمایه نامه های فوق(بدون شرط نفر اول یا نویسنده مسئوول)
تبصره ۱:
پرونده افراد فارغ التحصیل از دانشگاه های تیپ ۱ (تهران، شهید بهشتی، ایران، مشهد، تبریز، اصفهان، شیراز، کرمان، اهواز) با معدل ۱۶، واجد شرط ۲ و با سوابق تحقیقاتی برجسته نیز مورد بررسی قرار می گیرد.
تبصره ۲:
نحوه توزیع بر اساس رتبه‌بندی مراکز تحقیقاتی در ارزشیابی سالیانه که توسط معاونت تحقیقات و فناوری انجام می‌شود، صورت می‌گیرد.
---------------------------------------
 * معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان فقط دوره اول این برنامه در اواخر سال ۹۳ و نیمه اول سال ۹۴ (۱۳ نفر) را مورد حمایت قرار دادند.

* فرآیند اجرا:
مطالعه دقیق شرایط برنامه و اطمینان از واجد شرایط بودن اولین مرحله این برنامه است. مراحل بعدی عبارتند از:
* دریافت اعلام نیاز از یکی از مراکز تحقیقاتی مصوب قطعی دانشگاه‌های علوم پزشکی (نامه با امضای ریاست مرکز به معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه)
* پیگیری موافقت معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه و ارسال نامه موافقت به معاون تحقیقات و فناوری ستاد وزارت بهداشت
* ثبت‌نام در سایت (rap.research.ac.ir) و ارسال تمام مدارک لازم
* بررسی مدارک ارسالی توسط کارشناس برنامه و ارسال نامه معرفی فرد با امضای معاون تحقیقات و فناوری ستاد وزارت به معاونت پشتیبانی ستاد وزارت بهداشت
* ایمیل نامه به متقاضی واجد شرایط (مدت زمان لازم: حداقل ۲ روز اداری و حداکثر یک هفته)/ ارسال ایمیل و توضیح در مواردی که فرد شرایط لازم را نداشته باشد.
* ثبت‌نام متقاضی در سامانه متمرکز تأمین و توزیع نیروی انسانی وزارت بهداشت به نشانی: https://tarhreg.behdasht.gov.ir
ب- جذب دستیاران پژوهش سرباز: مخصوص مشمولین خدمت نظام وظیفه
معاونت تحقیقات و فناوری بر اساس توافق با دفتر ثبت‌نام پیام‌آوران بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی سالیانه ۲۰۰ نفر از فارغ‌التحصیلان برجسته گروه پزشکی را با عنوان «دستیاران پژوهشی سرباز» در مراکز تحقیقاتی مصوب وزارت بهداشت جذب می‌کند تا دوره نظام وظیفه خود را در این مراکز سپری کنند. مشمولان خدمت سربازی واجد هر سه شرط زیر می‌توانند در برنامه «دستیار پژوهش سرباز» ثبت‌نام کنند:
  1. فارغ التحصیلان پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی عمومی،PhD  در رشته‌های علوم پزشکی و کارشناسی ارشد علوم پایه
  2. معدل ۱۶ یا بالاتر 
  3. چاپ حداقل یک مقاله نمایه شده در نمایه‌ نامه‌های ISI: Web of Science یا PubMed: MEDLINE  و یا  Scopus
تبصره :
در مراکز تحقیقاتی استان تهران، استان گیلان، استان مازندران، شهر اصفهان، شهر تبریز، شهر شیراز موافقت نشده است. 

* فرآیند اجرا:
* در ابتدا لازم است افراد متقاضی در سامانه متمرکز تأمین و توزیع نیروی انسانی وزارت بهداشت به نشانی https://tarhreg.behdasht.gov.ir ثبت‌نام کنند.
* در مرحله بعد به منظور تعیین واجد شرایط بودن، افراد متقاضی در برنامه «جذب دستیاران پژوهش» در آدرس http://rap.research.ac.ir ثبت‌نام کنند.
* بررسی مدارک متقاضی توسط کارشناس برنامه در معاونت تحقیقات و فناوری (زمان‌بندی: حداقل یک روز و حداکثر یک هفته)
* درصورت احراز شرایط متقاضی، ارسال معرفی نامه توسط معاونت تحقیقات و فناوری به اداره کل دفتر منابع انسانی وزارت بهداشت (زمان‌بندی: ماهی یک‌بار و ۲۰ روز قبل از تاریخ اعزام)
نکات مهم:
* افراد واجد شرایط لازم است برگه آماده به خدمت را طبق شرایط مندرج در سامانه ثبت‌نام پیام‌آوران بهداشت دریافت کرده باشند.
* شهر محل انجام خدمت در سامانه پیام‌آوری بهداشت باید عینا همان شهری باشد که مرکز تحقیقاتی در آن واقع شده است.


دفعات مشاهده: 747 بار   |   دفعات چاپ: 29 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر