تاریخچه و اهداف و چشم اندازها

enlightened تاریخچه

در سال ۱۳۸۱، در راستای توسعه و ارتقای فعالیتهای آموزشی و پژوهشی، معاونت آموزشی و پژوهشی به دو معاونت مستقل تبدیل گردید. معاونت پژوهشی دارای شورای پژوهشی است که سیاستگزاری کلی پژوهش را عهده دار است. شورای HSR نیز در راستای تسهیل پژوهش در نظامهای بهداشتی و ترویج پژوهش توسط کارکنان تشکیل شده است.

متولی شورای IT نیز معاونت پژوهشی است که به ریاست، رئیس دانشگاه تشکیل و سیاستهای اطلاع رسانی و ارتباطات الکترونیک را تعیین می نماید.

کمیته های اخلاق پزشکی و تامین منابع علمی لاتین نیز از جمله کمیته های مهم معاونت پژوهشی می باشند. مجله علمی دانشگاه از اواخر سال ۱۳۸۱ موفق به کسب رتبه علمی و پژوهشی گردیده و ارکان مهم آن عبارتند از شورای سردبیری و هیئت تحریریه که بصورت منظم تشکیل جلسه داده و مقالات پژوهشی مراصله را بررسی و جهت چاپ در مجله انتخاب و بر کیفیت علمی آنها نظارت می نماید.

واحد ارتباطات و اطلاع رسانی الکترونیک دانشگاه ( اینترنت ) از سال ۱۳۷۸ راه اندازی و شروع به کار نمود. این واحد همراه با گسترش فن آوریهای اطلاعاتی و ارتباطی در کشور، در حال توسعه بوده و از اهم پروژه های گسترش آن می توان به طرح جامع راهبردی IT دانشگاه اشاره نمود.

در حال حاضر معاونت پژوهشی دانشگاه همزمان با رشد و گسترش فناوری و پژوهشی در علوم پزشکی در حال دگرگونی و کسب موفقیتهای بزرگ می باشد، به نحوی که از سال ۱۳۸۱ پس از انتخاب شدن به عنوان پایلوت پروژه تحقیقات جمعیتی، در سال ۱۳۸۳ توانست رتبه نخست را در بین ۱۳ دانشگاه مجری پروژه کسب و به عنوان مرکز آموزش کشوری انتخاب شده و تا نیمه اول سال ۱۳۸۳، ۲۳ دانشگاه را مورد آموزش عملی قرار دهد.

پایگاه تحقیقات بالینی نیز در راستای ترویج و تسهیل پژوهشهای دانشجویی فعال می باشند.

معاونت تحقیقات و فناوری دارای مدیریت‌های زیر می باشد:
 

enlightened معرفی معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه

معاونت پژوهشی دانشگاه با تفکیک معاونت آموزشی و پژوهشی به دو معاونت مستقل در سال ۱۳۸۱، به صورت مستقل آغاز به کار نمود. از سال ۱۳۹۰ با اصلاح چارت سازمانی دانشگاه های علوم پزشکی کشور و تصویب در هیئت رئیسه وقت، معاونت پژوهشی به معاونت تحقیقات و فناوری تغییر نام داد.
معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه در حال حاضر دارای مدیریت های توسعه و ارزیابی امور تحقیقاتی، اطلاع‌رسانی پزشکی، توسعه فناوری سلامت ، مجلات علمی دانشگاه ، مراکز تحقیقات بیماری‌های متابولیک ، عوامل اجتماعی موثر بر سلامت ، ژن درمانی سرطان ، نانو فناوری دارویی ، زیست فناوری دارویی ، داروشناسی کاربردی می‌باشد. کتابخانه مرکزی، مرکز همایش‌های روزبه، آزمایشگاه جامع تحقیقات، آزمایشگاه حیوانات (Animal Lab) ، اتاق تمیز (Clean room) از سایر امکانات و زیرساخت های تحقیقاتی دانشگاه به شمار می‌روند.


enlightened چشم انداز تحقیقات و فناوری دانشگاه 

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زنجان در افق ایران ۱۴۰۴ در حوزه تحقیقات و فن آوری یک دانشگاه پیشرو، مرجع، نوآور و کارآفرین، با ایفای نقش محلی، منطقه ای، ملی و بین المللی در عرصه دانش و فن آوری سلامت و حل مسایل اساسی سلامت جامعه خواهد بود.


enlightened رسالت معاونت تحقیقات و فن آوری دانشگاه

سیاست‌گذاری ، برنامه ریزی و هدایت تحقیقات و فناوری در حوزه ی سلامت ، به منظور پاسخگویی به نیازهای سلامت جامعه و توسعه مرزهای دانش ، با تکیه بر سرمایه انسانی ، ظرفیت های موجود و فناوری های نوین با حداکثر کیفیت و بهره وری.


enlightened ارزش‌ها و باورها

توجه و تقلید به مبانی اسلامی ، کرامت انسانی ، اخلاق محوری ، عدالت محوری ، جامعه محوری ، حق مالکیت معنوی ، بهره وری ، ایمنی زیستی ، توجه به محیط زیست ، خلاقیت و نوآوری ، کارآفرینی ، مسئولیت پذیری و پاسخگویی ، اصل مشارکت و کار گروهی در کلیه امور پژوهشی.


enlightened هدف کلان

توسعه دانش و فناوری سلامت با محوریت تامین، حفظ و ارتقای سلامت جامعه


enlightened رویکردهای راهبردی

۱- رهبری، حاکمیت خوب، تولیت و حمایت طلبی در حوزه تحقیقات و فن آوری سلامت
۲- تقویت زیرساخت‌های تحقیقات و فن آوری سلامت در دانشگاه با تاکید بر مرکزیت منطقه ۶ آمایش
۳- ظرفیت سازی و بسیج منابع
۴- مسئله محوری و پاسخگویی به مشکلات سلامت جامعه
۵- ایده محوری ، توسعه فناوری سلامت و تجاری سازی دست آورد های پژوهشی
۶- همگانی سازی ، نشر و کاربست نتایج و دست آوردهای پژوهشی

دفعات مشاهده: 1096 بار   |   دفعات چاپ: 130 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر